Sivas Hafik Bayıraltı Köyü

Köyümüzün ilk adı bu köyde bulunan ermeni kilisesinden dolayı Kiliseköy olmuştur. Sonraları Ağca Kilise olarak değiştirilmiş. Tarihi yaklaşık 300 yıl olarak tahmin edilmektedir. 2011 tarihi itibarı ile köyde 35 hane ikamet etmektedir. Köyün Hafik istikametine doğru yaklaşık 5 kilometre ilerisinde bir mezrası daha bulunmaktadır ve adı çukur tarladır. Ağca kilise ismi devletin yerleşim yerlerinin Türkçelenmesi amacıyla Bayıraltı Köyü olarak son ismini almıştır.

KÜLTÜR

Köyün kendine has yemek çeşitleri bulunmaktadır. 1990 sonrası geçim şartları uygun olmadığı için köyde bulunan insanların %90’ı İstanbul Okmeydanı, sultanbeyli ve Gazi mahallesi gibi bölgelere göç etmiştir. İstanbul’da hayatlarını devam ettirmektedirler. Köylülerimiz yaz tatilleri ve ara tatillerde köyümüzü ziyaret etmektedirler.

KONUM

Sivas iline 53 km, Hafik ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İKLİM

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

NÜFUS

Yıllara göre köy nüfus verileri

2018126
201569
2013289

EKONOMİ

Köyde geçim tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır.

MUHTARLIK

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Köyümüzün muhtarı; belirtilmiştir.

2019Kemal ARMUTLU

ALTYAPI

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Sağlık ocağı mevcuttur ama herhangi bir sağlık personeli çalışmamaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Bir cevap yazın